Jaką baterię kupić?

Podczas podejmowania decyzji o kupnie baterii powinniśmy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Rodzaj baterii ze względu na jej zastosowanie: umywalkowa, wannowa, prysznicowa, bidetowa, zlewozmywakowa itp.

  • Rodzaj baterii ze względu na sposób zamontowania: baterie naścienne (montowane nad wanną lub umywalką) i sztorcowe, inaczej stojące (montowane w otworach wykonanych w wannie, bądź w umywalce) . Tą decyzje należy podjąć już podczas projektowania łazienki, ze względu na różnice w podprowadzeniu rur.

  • Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest rozmiar baterii. Niewielka umywalka wyposażona w za duży kran, wygląda zbyt ostentacyjnie i mało estetycznie, z kolei za mały kran względem umywalki niekorzystnie wpływa na komfort użytkowania.

  • Podział baterii ze względu na sposób uruchamiania i mieszania wody zimnej z ciepłą: baterie na dwa pokrętła, baterie z mieszaczem (jednouchwytowa), baterie termostatyczne (utrzymują zadaną temperaturę), baterie bezdotykowe (sterowane za pomocą mikroprocesora lub fotokomórki), baterie z wyłącznikiem czasowym, baterie dla osób niepełnosprawnych

  • Rodzaj powłoki (głównie względy estetyczne)- baterie mogą posiadać powłokę chromową, satynową bądź tzw. inox (stal szczotkowana). We wnętrzach utrzymanych w stylu retro można pokusić się o montaż mosiężnych lub wykończonych porcelaną kranów.

  • Rodzaj głowicy: ceramiczna (bardziej trwała) lub uszczelkowa.

  • Norma akustyczna: I, II lub U (niesklasyfikowana). Produkty z grupy I gwarantują bardzo cichą pracę. Z grupy II jest już możliwe usłyszenie szumów w pomieszczeniach sąsiednich. Natomiast te z grupy U  w większości przypadków szum będzie słyszalny, a w skrajnych wypadkach uciążliwy.

  • Przepływ wody – dobór baterii o zbyt małym przepływie będzie najbardziej dotkliwy podczas kąpieli w dużej wannie, którą powinniśmy napełniać jak najszybciej, aby do minimum ograniczyć stygnięcie wody.

Zanim kupimy baterię warto obejrzeć jej powierzchnię, czy nie posiada zarysowań czy nierówności. Warto również pamiętać o ekologii – generalnie baterie z dwoma zaworami zużywają więcej wody, niż te jednouchwytowe. W niektórych bateriach wykorzystuje się ogranicznik przepływu wody, dzięki któremu zmniejsza się jej zużycie nawet do 30%.

Dla pewności sprawnego funkcjonowania baterii (kranu), montaż polecamy zlecić naszym specjalistom – „Hydroalarm” hydraulik, gazownik Częstochowa.

Pozostałe porady hydrauliczne